Blog

Przesądy ślubne


post image

Opublikowano: Maj 04, 2017

Tak naprawdę niewiele z nas w nie wierzy a jednak sprawdzamy je na wszelki wypadek ;)

Lista przesądów ślubnych jest długa a w sieci można znaleźć wiele artykułów na ten temat. Niby niewiele z nas w nie wierzy to jednak wyjątkowość Tego Dnia sprawia, że dokładamy wszelkich starań by wszystko było w jak najlepszym porządku. Przybliżamy Wam niektóre popularne przesądy. Sami zdecydujcie czy warto w nie wierzyć :)

Miesiąc ślubu musi zawierać w nazwie literę "r".
To popularny przesąd. Młode Pary najchętniej biorą ślub w marcu, czerwcu, sierpniu, wrześniu, październiku i grudniu. Litera "r" ma przynieść Młodej Parze szczęście. Ponoć największe mają te pary, które zawrą związek małżeński w Wielkanoc lub Boże Narodzenie. Nie poleca się brać ślubu w adwent, Wielki Post czy 1 kwietnia. 

Bukiet Panny Młodej
Symbolika kwiatów jest ogromna. Przede wszystkim kwiaty w bukiecie muszą być pozbawione kolców. Warto wybrać konwalie, które symbolizują piękno i urodę. Hiacynty, które są symbolem przywiązania Młodych do siebie. Bez to szczera przyjaźń. Frezja - miłość. Piwonia - opieka. Kalia - bądź ze mną, nie odtrącaj mnie. Goździk - słodycz, delikatność. Słonecznik - adoracja. Orchidea - zmysłowość. 

Welon
Źle wróży jeśli Panna Młoda potknie się o niego. Nie powinna też oglądać się za siebie, więc lepiej jeśli welon poprawia Świadkowa. Welon powinna zakładać sobie Młoda sama. Nie powinna tego robić inna kobieta, gdyż to ona może uwieść Pana Młodego. W dawnych wierzeniach welon miał chronić Młodą przed złą pokusą. Welon należy zdjąć dokładnie o północy po ślubie. 

Suknia ślubna
Panna Młoda nie może sama szyć swojej sukni ślubnej. Przymierzanie jej bez powodu wróży pecha. Nie wolno wieszać sukni pod żyrandolem. Pan Młody nie może oglądać Panny Młodej w sukni ślubnej przed ceremonią. Jeśli Panna Młoda ma siostry - panny - nie mogą one przymierzać jej sukni bo wróży to staropanieństwo. Jeżeli suknia się nieopatrznie rozerwie, nie wolno jej szyć - można spiąć agrafką. Panna Młoda powinna mieć na sobie coś nowego - to zapewni dostatek, coś starego - to zapewni wsparcie bliskich, coś pożyczonego - to wróży wsparcie nowej rodziny i coś niebieskiego - ma to zapewnić wierność małżonka. 

Buty Panny Młodej
Nie może ich kupić ani pożyczyć pieniędzy na zakup Pan Młody - inaczej żona szybko go opuści. Postawienie butów na parapecie okna, chociaż na dzień przed ślubem ma zapewnić piękną pogodę w dzień ceremonii oraz szczęście, które w tym czasie wypełni obuwie. W bucie należy umieścić grosik - zapewni to dostatek w małżeństwie, powinien go włożyć Pan Młody. Buty powinny być zakryte - te z odkrytymi palcami mogą przynieść niepowodzenie.

Obrączki
Obrączki dzięki swojemu kształtowi, który nie ma początku ani końca są symbolem nieskończoności uczuć. Młody nie może włożyć obrączki do końca palca Młodej a założenie jej na środkowy palec wróży zdradę. Obrączki nosi się na lewej ręce, stąd bliżej do serca. Gładkie obrączki do spokojne małżeńskie życie, te rzeźbione oznaczają przeciwności losu. Obrączka musi być idealnie dopasowna. Za duża wróży szybki rozpad małżeństwa, za ciasna - zazdrość i dominację partnera. Jeśli zapomni się zabrać obrączki na ceremonię, zwiastuje to problemy w małżeństwie. Upuszczenie obrączki w czasie zaślubin wróży nieszczęście - może ją podnieść ksiądz lub drużba. Zgubienie obrączki wróży nieszczęście lub rozpad małżeństwa. 

Świadkowie
Powinny być osobami stanu wolnego, Świadkowa w dniu ślubu nie może być w ciąży a Świadkowie nie powinni być parą - przesąd mówi, że zakochani mogą stanąć przed ołtarzem tylko raz - niech będzie to dzień ich zaślubin.

Dzień zaślubin
Kościół należy przekraczać prawą nogą, potknięcie się źle wróży. To z Młodych, które okręci drugie przy odejściu od ołtarza - będzie dominować w związku. Po zaślubinach Młodzi powinni zostać obsypani ryżem i monetami - zapewni to dostek i szczęście. Pierwszą osobą składającą życzenia musi być mężczyzna. Młody powinien przenieść Młodą przez próg sali weselnej. 

Dobrym objawem są łzy więc tego dnia nie należy ich absolutnie powstrzymywać. Na ślub, wesele i podróż poślubną nie wolno żałować pieniędzy, w innym wypadku będziemy żałować sobie całe życie.

Przesądy ślubne to zwyczaj, tradycja, najważniejsze w związku są miłość, zaufanie, szacunek i dbanie o siebie wzajemnie. 

 powrót

Newsletter

bądźmy w kontakcie